Strona główna > Ważna informacja dla mieszkańców w sprawie wywozu odpadów
Nagminne pozostawiane odpady budowlane i poremontowe przy pomieszczeniach kontenerowych lub przy altankach śmietnikowych w znacznym stopniu przyczyniają się do degradacji środowiska oraz psują estetykę osiedla. Wyjaśniamy, że przedmiotowe odpady nie są zabierane w ramach wywozu odpadów podlegających segregacji.
W związku z powyższym Spółdzielnia jest zmuszona zlecać firmie zewnętrznej wywóz i utylizację odpadów oraz ponosi z tego tytułu dodatkowe koszty, co wpływa bezpośrednio na wzrost stawki eksploatacyjnej.
Informujemy, że zgodnie z Regulaminem porządku domowego i zasad współżycia mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej „Młyniec” §3 ust.10 użytkownik lokalu mieszkalnego zobowiązany jest do wywozu we własnym zakresie i na własny koszt gruzu oraz innych materiałów pozostałych po remontach, przedmiotów i substancji niebezpiecznych oraz zużytego sprzętu RTV i AGD.
Poniżej przedstawiamy zasady postępowania z odpadami budowlanymi, poremontowymi oraz niebezpiecznymi.
I. ODPADY BUDOWLANE I POREMONTOWE.
Powstają w trakcie remontu to między innymi:
gruz,
tapety,
deski, listwy przypodłogowe, panele i okładziny podłogowe,
drzwi,
okna,
kafelki,
umywalki,
miska klozetowa,
brodzik, wanny,
kabiny prysznicowe,
płyty gipsowo-kartonowe,
styropian i inne pozostałości po remoncie.
Odpady budowlane nie mogą być wyrzucane łącznie z odpadami komunalnymi. W przypadku wykonywania remontu jesteście Państwo zobowiązani do zamówienia specjalnego worka lub kontenera w firmie wywozowej, która zajmuje się odbiorem w/w odpadów. Dodatkowo zgodnie z Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku, każdy lokal mieszkalny może bezpłatnie raz w roku dostarczyć 2 Mg (2 tony) w/w odpadów do PSZOK-u zlokalizowanego w Zakładzie Utylizacyjnym ul. Jabłoniowa 55.
II. ODPADY NIEBEZPIECZNE.
Sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Każdy mieszkaniec, zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, nie może wyrzucać zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami. Zatem, by bezpiecznie pozbyć się tego rodzaju odpadów, należy skorzystać z jednej z poniższych możliwości:
Nieodpłatnie oddać w czasie objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych organizowanej 3 razy w roku przez Gdańskie Usługi Komunalne Sp. z o.o. dostarczyć bezpośrednio do PSZOK-u (Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. Jabłoniowa 55)
Ponadto:
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać do sklepu przy zakupie nowego urządzenia.
Sklep ma obowiązek przyjąć go bezpłatnie w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt na zasadzie „1 za 1”, czyli lodówka za lodówkę, telewizor za telewizor, komputer za komputer itp., z zastrzeżeniem, że mieszkaniec osobiście dostarczy go do miejsca sprzedaży. Przy dostawie do domu, sklep zazwyczaj dolicza koszt transportu urządzenia;
Zepsuty sprzęt można nieodpłatnie zostawić również w punkcie serwisowym – w przypadku gdy obsługa punktu stwierdzi, że naprawa sprzętu jest niemożliwa lub jest nieopłacalna;
Przy dostawie sprzętu do domu, dostawca nie będzie mógł odmówić zabrania starego sprzętu tego samego rodzaju, czyli np. oddamy starą lodówkę za nową.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.czystemiasto.gdansk.pl
Wyjaśniamy, że użytkownicy lokali mieszkalnych są zobowiązani do wywozu wszystkich wymienionych odpadów we własnym zakresie i na własny koszt.
Uzyskaj dostęp do dokumentów przeznaczonych dla członków Spółdzielni, lub sprawdź swoje saldo w Elektronicznym Biurze Obsługi Klienta.
Wszystkie aktualne informacje i nadchodzące wydarzenia w temacie życia społeczności Spółdzielni „Młyniec”.
Telefon:
58 556 95 31
58 556 53 21
E-mail:
sekretariat@smmlyniec.pl
2019 © Spółdzielnia Mieszkaniowa „Młyniec”