Ogrzewanie

Dowiedz się jak efektywnie oszczędzać energię cieplną.

Zasady racjonalnego gospodarowania ciepłem:

  • Tylko tyle ciepła ile jest potrzebne. Należy unikać nadmiernego wychłodzenia mieszkania, gdyż na jego ponowne ogrzanie konieczna jest większa emisja ciepła.
  • Optymalna temperatura. Ciepło dużo kosztuje. Warto więc przyzwyczaić się do nieco niższej temperatury w pomieszczeniach. Obniżenie temperatury o jeden stopień może spowodować zmniejszenie zużycia ciepła o kilka procent, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania.
  • Nie zasłaniać grzejników. Najlepiej, gdy grzejniki są całkowicie odsłonięte. Jeśli są one zasłonięte zasłonami, obudowane lub zastawione meblami, zagradza się ciepłu drogę do pomieszczenia. Ciepło gromadzi się więc przy grzejniku.
  • Wietrzenie: krótko i skutecznie. Szybka wymiana powietrza jest najbardziej ekonomiczna. Dlatego przed wietrzeniem należy całkowicie zamknąć zawór przy grzejniku, odczekać kilka minut i dopiero wówczas szeroko i na krótki czas (ok. 5 min.) otworzyć okno.

Głowice termostatyczne RTS 3660

Nastawa temperatur – Głowica termostatyczna posiada umowną skalę cyfrową, której poszczególne punkty odpowiadają temperaturze w pomieszczeniu. Obracając pokrętło głowicy ustawiamy wybrany punkt na skali naprzeciw czarnej strzałki. Po godzinie sprawdzamy temperaturę w pomieszczeniu na termometrze pokojowym. Jeżeli temperatura jest nieco inna od ustawionej na głowicy, korygujemy odpowiednio położenie pokrętła.

W zależności od przeznaczenia pomieszczenia zalecane są różne temperatury. Na rysunku zaznaczono najczęściej stosowane temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Głowica termostatyczna typ RTS-K Everis™ 4250 & 4270

Zastosowanie – Głowice termostatyczne typ RTS-K Everis™ 4250 & 4270, mogą być bezpośrednio montowane do grzejników z wbudowanym zaworem następujących producentów: Diatherm, Karmi, Kardo, Purmo, Retting, Radson.

Zasada działania – Głowica termostatyczna RTS Everis™ zawiera czujnik wypełniony cieczą termostatyczną. Przy wzroście temperatury w pomieszczeniu ciecz w czujniku zwiększa swoją objętość, powodując ruch sprężystego mieszka. Ruch mieszka przekazywany jest poprzez specjalny trzpień na grzybek zawory termostatycznego, który odpowiednio zmniejsza przepływ gorącej wody przez grzejnik. Przy spadku temperatury zachodzi proces odwrotny i w efekcie następuje większy przepływ gorącej wody przez grzejnik, dzięki czemu grzejnik oddaje więcej ciepła i temperatura w pomieszczeniu wzrasta.

Ustawienie temperatury – pożądaną temperaturę pomieszczenia ustawia się obracając pokrętłem regulacyjnym. Skale temperatur ilustrują zależność między wartościami na skali, a temperaturą pomieszczenia. Podane wartości temperatur mają wyłącznie charakter orientacyjny, gdyż na uzyskaną temperaturę pomieszczenia wpływają warunki zainstalowania zaworu. Skale temperatur ustalone są zgodnie z normami europejskimi dla Xp = 2 K. Oznacza to, że termostaty grzejnikowe zamykają się całkowicie przy temperaturze czytnika wyższej o 2°C od temperatury podanej na dolnej skali.

Temperatura w pomieszczeniach powinna być zróżnicowana. Rysunek poniżej pokazuje najczęściej stosowane nastawy.

Podzielnik

Uwaga: na koniec okresu rozliczeniowego, podzielnik zapamiętuje wartość końcową w pamięci wewnętrznej i rozpoczyna naliczanie dla nowego okresu rozliczeniowego od wartości „0”

Brakuje informacji? – Zapraszamy do kontaktu

Dziękujemy za poświęcony czas. Jeżeli na stronie nie udało się Tobie znaleźć potrzebnych informacji lub możemy Ci w jakikolwiek sposób pomóc, kliknij poniżej i daj nam znać.

Strefa Mieszkańca

Informacje z życia Spółdzielni, dokumenty oraz Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta.

e-BOK

Uzyskaj dostęp do dokumentów przeznaczonych dla członków Spółdzielni, lub sprawdź swoje saldo w Elektronicznym Biurze Obsługi Klienta.

Dom Kultury

Wszystkie aktualne informacje i nadchodzące wydarzenia w temacie życia społeczności Spółdzielni „Młyniec”.